Banská Bystrica Kalvária

Baroková Kalvária nad Banskou Bystricou sa nachádza na úpätí vrchu Urpín. Tvorí ju 8 kaplniek krížovej cesty, lipová alej a Kaplnka sv. Kríža. História tohto pútnického miesta sa datuje do druhej polovice 17. stor., kedy do mesta prišli pátri z rehole Spoločnosti Ježišovej, ktorí sa pričinili o obrodenie viery na tomto území. Obyvatelia mesta začali Kalváriu stavať v rokoch 1712-1713. Väčšia oprava Kalvárie bola realizovaná v rokoch 1902-1903. V novodobej histórii sa v roku 2007 začala generálna oprava historickej časti. V roku 2008 bol do veže vložený 80 kg zvon. Záverečnou časťou úprav bolo vybudovanie chodníkov a úprava terénu. Súčasťou historickej Kalvárie je aj tzv. Urpínska alej. Tvorilo ju 71 druhovo rozličných chránených stromov. Pokojné miesto s výhľadmi na Banskú Bystricu a Nízke Tatry je ideálne na prechádzky a ľahkú turistiku.
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica kalvária

Banskoštiavnická kalvária uchváti nezabudnuteľnými momentmi prírodnej nádhery. Tento malebný komplex na kopci priťahuje fotografov, ktorí sa snažia zachytiť nádhernú slovenskú krajinu. Kalváriu tvorí 22 jednotlivých sakrálnych stavieb, vrátane 17 kaplniek zobrazujúcich Kristovo ukrižovanie a Sedem bolestí Márie, plus tri kostoly, krížová cesta a hrob. Barokový komplex, ktorý sa nachádza na vrchu Scharffenberg, postavili v rokoch 1744-1751 za jezuitu Františka Pergera. Hoci je voľne prístupný, ročne sem prúdi takmer 70 000 pútnikov na procesie, omše a kultúrne podujatia. Po chátraní od 50. rokov 20. storočia kalvária opäť zažiarila po 11-ročnej rekonštrukcii dokončenej v roku 2018. Obnovená svätyňa si zachovala svojho pôvodného ducha a teraz je lepšie pripravená privítať oddaných a návštevníkov, ktorých priťahuje rozjímanie o viere a kráse.

Kalvária v obci Hliník nad Hronom

V období rokov 1901 až 1908 bola v obci Hliník nad Hronom vybudovaná Kalvária – monumentálne dielo, ktoré dodnes púta pozornosť návštevníkov. Iniciátorom a hlavným organizátorom jej výstavby bol vtedajší miestny farár Augustín Bogisich (1842 – 1904). Pôvodne chcel na vrchole nezalesneného kopca Zmina postaviť z diaľky viditeľný kostolík, ktorý by slúžil ako pamätník tisícročia obrátenia Uhorska na kresťanskú vieru. Tento ambiciózny plán napokon vyústil do vybudovania pôsobivej Kalvárie, ktorá sa stala dominantou obce a svedkom významnej historicko-náboženskej udalosti. Pred Rímskokatolíckym kostolom sv. Marina stojí pozoruhodný barokový súbor sôch z roku 1768, známy aj ako Súsošie Golgoty. Toto majestátne dielo zachytávajúce scénu ukrižovania Ježiša Krista, nepochybne patrí k najvýznamnejším pamiatkam v regióne. Majstrovsky vytesané postavy a prepracované detaily svedčia o zručnosti a remeselnom majstrovstve vtedajších umelcov. Súsošie tak obohacuje nielen samotný kostol, ale aj celú obec, a ponúka návštevníkom nezabudnuteľný zážitok.

Kalvária v Kremnici

S bohatou históriou ťažby zlata a stredovekej architektúry patrí Kremnica medzi historické mestá Slovenska. Mesto je strategicky umiestnené v srdci Kremnických vrchov. Kremnica priťahovala hladné pohľady kráľov i dobyvateľov, ktorí súperili o ovládnutie jej lukratívnych baní. Aj dnes sa Kremnica môže pochváliť pozostatkami stredovekého rozkvetu, pričom centru mesta dominuje hradný komplex. Patrí sem vysoký kostol sv. Kataríny, zvyšky starej radnice, románska kostnica sv. Ondreja z 13. storočia a rad obranných bášt. Ďalším vrcholom je Kalvária neďaleko mesta so 14 kaplnkami a úžasnými výhľadmi na okolité vrcholy a údolia. Hoci je ukrytá v húštine stromov, tých, ktorí sa vydajú na strmú túru na vrch Šturc, odmenia panoramatické výhľady na túto historicky posiate mesto. Svojou pokladnicou stredovekej architektúry uprostred dramatickej horskej scenérie si Kremnica zaslúži povesť jedného z najpútavejších malých miest na Slovensku.

Kalvária Nitrianske Pravno – Solka

Kalvária nad obcou Solka pri Nitrianskom Pravne predstavuje unikátne pútnické miesto s najrozsiahlejším komplexom kalvárie na Slovensku. Tento monumentálny areál tvorí až 27 objektov: 2 kostoly, 14 zastavení krížovej cesty a 11 mimoriadnych kaplniek. Vznikol v rokoch 1927-1934 na pahorku „Galgenberg“ v neogotickom štýle. Atmosféra tohto miesta je neopísateľná – návštevníkom ponúka hlboký zážitok pokoja a duchovného povznesenia. Pre mňa osobne ide o výnimočnú lokalitu, ktorú odporúčam navštíviť každému, vrátane ľudí bez náboženského presvedčenia. Verím, že krása tohto areálu a jeho genius loci ich nezanechajú ľahostajnými.

Nitra

Nitra, mesto bohaté na históriu a kultúru, sa nachádza asi 70 km severovýchodne od Bratislavy. Toto regionálne hlavné mesto sa nachádza v nadmorskej výške 167 metrov nad morom v Podunajskej nížine pozdĺž rieky, ktorá má rovnaké meno. Zo severu sa na mesto týči impozantný vrch Zobor (587 m). Nitra sa radí medzi najstaršie mesto na Slovensku, prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 828. Dokonca má po nej pomenovanú planétku – (9543) Nitra. S hradom na kopci a výraznou kalváriou na juhu sa v panoráme mesta Nitry odzrkadľuje jej dlhá a slávna minulosť. Ako šieste najväčšie mesto na Slovensku slúži Nitra ako pulzujúci uzol spájajúci východné a stredné Slovensko. Rovnako ako rieka, ktorá ňou preteká, aj Nitra je oddávna spojnicou minulosti a súčasnosti. Okolie je posiate množstvom archeologických nálezísk, pričom artefakty sú vystavené v Ponitrianskom múzeu v centre mesta vedľa Divadla Andreja Bagara. Popri svojej bohatej histórii má Nitra aj dnes aktívnu kultúrnu scénu, v priestoroch ako je Divadlo Karola Spišiaka naďalej bavia domácich aj návštevníkov. Hoci Nitra zahŕňa modernosť, stále vyžaruje čaro a charakter starobylého mesta.

Kalvária Levoča – Mariánska hora

Bazilika Navštívenia Panny Márie sa stala každoročným pútnickým miestom oddaných nasledovníkov. Táto svätyňa, posadená na Mariánsku horu s výhľadom na Levoču, priťahuje pútnikov, rodiny aj cestovateľov úchvatnými výhľadmi na mesto a krajinu pod ňou. V nadmorskej výške 775 metrov ponúkajú panoramatické výhľady na Vysoké Tatry a rozľahlú krajinu bohaté možnosti výletov a oddychu. Samotný kostol bol postavený v rokoch 1906 až 1922, no jeho dominantná prítomnosť na svahu evokuje nadčasovú duchovnú príťažlivosť. Vydajte sa na tento uctievaný vrchol a zažite ten zázrak na vlastnej koži – pozerajte sa na malebnú nádheru z týčiacej sa baziliky, ponorte sa do tichej kontemplácie a znovu sa spojte so svojou vierou. Cesta nahor oživuje dušu rovnako, ako rozsiahle pamiatky tešia vaše oči.

Frivaldská kalvária Rajecká Lesná

Frivaldská kalvária v Rajeckej Lesnej je skrytým klenotom pri obci Rajecká Lesná v okrese Žilina. Stavba na kalvárii bola dokončená v roku 1921 slovenskými prisťahovalcami pracujúcimi v Amerike. Areál tvorí 14 krížových ciest s murovanými kaplnkami, ktoré vyvrcholia kostolom Nanebovstúpenia Pána na vrchole spolu s tromi krížmi. V drobnom kostole je vyrezávaný drevený oltár s obrazom Nanebovstúpenia Krista a sochami solúnskych bratov Cyrila a Metoda. Z vrcholu čakajú nádherné panoramatické výhľady na Rajeckú Lesnú a okolitú prírodu. Kalvária je obľúbeným a obľúbeným cieľom, ktorý priťahuje pútnikov aj turistov. Mnohí prichádzajú vidieť Lurdskú kaplnku postavenú v blízkosti minerálneho prameňa, o ktorom sa hovorí, že má liečivé vlastnosti. Či už hľadáte duchovné obohatenie alebo malebné výhľady, Frivaldská kalvária ponúka pokojnú oázu pre všetkých.

Levoča

Levoča alebo Spišská Levoča. Poloha mesta je vo východnej časti Spiša. Prvé zmienky sa datujú od roku 1249 pod názvom Leucha ako osada prosperujúca z výhodnej polohy na obchodnej ceste Via Magna. Levoča sa neskôr stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku. Je jedným z najnavštevovanejších miest Slovenska s množstvom stavebných pamiatok. Mestskú pamiatkovú rezerváciu charakterizuje niekoľko stavebných prvkov a to najmä zachovalé mestské hradby, ktoré obopínajú obdĺžnikové námestie. Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V interiéri sa nachádza neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba je vysoký 18,6 m a je najvyšší svojho druhu na svete. Zhotovili ho z lipového dreva v dielni Majstra Pavla z Levoče v rokoch 1507 až 1517. Neďaleko kostola susedí radnica a námestie lemuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov. Levoča je samozrejme aj najväčším pútnickým miestom na Slovensku. Každoročne na Mariánsku horu vystupujú tisícky veriacich aby sa pomodlili v neogotickom Kostole Navštívenia Panny Márie. Od roku 2009 sa hrdí zápisom do svetového kultúrneho dedičstva.

Kalvária Topoľčany

Prirodzenou súčasťou každého väčšieho mesta s kresťanskou históriou je kalvária. V Topoľčanoch sa nachádza veľmi zaujímavá svojimi tvarmi a prvkami. Je postavená v západnej časti mesta. Objekty kalvárie boli vybudované v rokoch 1853 až 1856 v neogotickom slohu. Kalvária nie je voľne prístupná a preto aj fotografie som vytvoril spoza plota, kde polku času stráveného fotením mi robil spoločnosť zúrivý pes. Nič to nemení na skutočnosti, že keď som videl kalváriu v Topoľčanoch zaujala ma svojimi tvarmi na prvý pohľad. Toto miesto som navštívil aj druhý krát a v tej chvíli som mal veľké šťastie. Stretol som totiž „kastelána“, ktorý aj napriek štekaniu a vyskakovaniu psa s úsmevom na tvári ponúkol možnosť pozrieť si kalváriu a „vyštverať“ sa až na najvyššiu časť tejto stavby. Ďakujem za túto možnosť a odporúčam aj ostatným, aby spoznali tento kút krajiny a toto miesto na vlastnej koži.
TOPlist