Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica kalvária

Banskoštiavnická kalvária uchváti nezabudnuteľnými momentmi prírodnej nádhery. Tento malebný komplex na kopci priťahuje fotografov, ktorí sa snažia zachytiť nádhernú slovenskú krajinu. Kalváriu tvorí 22 jednotlivých sakrálnych stavieb, vrátane 17 kaplniek zobrazujúcich Kristovo ukrižovanie a Sedem bolestí Márie, plus tri kostoly, krížová cesta a hrob. Barokový komplex, ktorý sa nachádza na vrchu Scharffenberg, postavili v rokoch 1744-1751 za jezuitu Františka Pergera. Hoci je voľne prístupný, ročne sem prúdi takmer 70 000 pútnikov na procesie, omše a kultúrne podujatia. Po chátraní od 50. rokov 20. storočia kalvária opäť zažiarila po 11-ročnej rekonštrukcii dokončenej v roku 2018. Obnovená svätyňa si zachovala svojho pôvodného ducha a teraz je lepšie pripravená privítať oddaných a návštevníkov, ktorých priťahuje rozjímanie o viere a kráse.

Amfiteáter vo Východnej

Ľudové umenie a folklór sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúrnej identity. Každoročne v prvý júlový víkend ožíva východný Liptov pulzujúcim rytmom tradičnej ľudovej hudby a tanca na festivale Východná. Tento medzinárodne uznávaný festival, konajúci sa nepretržite od roku 1953, je najstarším a najväčším svojho druhu na Slovensku. Z impozantnej 28 metrovej vyhliadkovej veže Májka sa návštevníkom naskytá dychberúci výhľad na Vysoké Tatry, ktorých majestátnu siluetu dominuje vrch Kriváň.

Dudince Rímske kúpele

Vítajte v Dudinciach – idylickej kúpeľnej osade, kde na vás čaká liečivá voda, wellness a relax. No nie je to len o kúpeľoch! Dudince skrývajú aj fascinujúce historické pamiatky. Tou najväčšou záhadou sú Rímske kúpele. Tieto kamenné travertínové vane akoby vystrihnuté z čias antického Ríma. Vraj ich postavili rímski vojaci na začiatku nášho letopočtu! Ale pozor – veľa naznačuje, že ide iba o legendu. V skutočnosti ich pravdepodobne vytesali tunajší obyvatelia až na prelome 19. a 20. storočia. A napriek tomu ide o fascinujúce miesto. Rímske kúpele obklopuje aura tajomstva a stále v nás evokujú atmosféru dávnych čias. Príďte ich objaviť! V Dudinciach na vás čaká omamná kombinácia kúpeľov, prírody a histórie.
Mordá hodinka nad Banskou Štiavnicou

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica, najstaršie banské mesto na Slovensku, si vyslúžilo prezývku „strieborné mesto“ vďaka bohatým náleziskám striebornej a zlatej rudy ukrytých pod okolitými Štiavnickými vrchmi. Tieto drsné kopce, tvorené starými sopkami, sú teraz kolískou pokojných nádrží známych ako „tajchy“, ktoré kedysi poháňali bane. V samotnom meste dominuje sakrálna baroková architektúra Trojičnému námestiu s morovým stĺpom a opevneným Starým zámkom, ktoré pútajú najviac obdivu. Zdobené stanovištia Kalvárie pod holým nebom pozývajú na rozjímanie, zatiaľ čo Salamandrové dni začiatkom septembra prinášajú kostýmované sprievody zobrazujúce časy slávy mesta. História tu však stále žije a cestujúcim ponúka možnosť preskúmať stredoveké bane a nasať panenskú atmosféru tohto miesta svetového dedičstva UNESCO. S turistickými chodníkmi vinúcimi sa kopcami a rôznymi možnosťami ubytovania v meste je Banská Štiavnica ideálnou základňou na spoznávanie baníckeho dedičstva Slovenska.

Komjatná

Údolie, v ktorom sa obec nachádza, má veľký historický význam, pretože ním prechádzala dávna obchodná cesta spájajúca Liptov a Oravu. Komjatná je známa svojimi archeologickými nálezmi z mladšej doby bronzovej vrátane mečov liptovského typu, sekier, kosákov a sídlisk pripisovaných púchovskej kultúre. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1330. Významnou časťou obce je osada Studničná, spomínaná už v roku 1600, kde sa nad lesnatou krajinou týčia mohutné skalné útvary známe ako Sedem kostolov, z ktorých jeden sa nachádza práve v centre osady. Vyhliadka zo Siedmich kostolov ponúka nádherný panoramatický výhľad do údolia a na vzdialené bralá Rozsutca. Celá atmosféra a krajina sú úchvatné. Tieto skalnaté veže, ktoré vzbudzujú úctu, tiež ukrývajú charakteristickú alpskú flóru prispôsobenú vápencovému terénu, ako je napríklad tmavofialový koniklec slovenský.

Veterná Poruba

Poznáte tie dokonalé miesta s týčiacimi sa horami, ktoré sa zdajú byť ako stvorené pre fotografov? Jednou z nich je aj Veterná Poruba. Táto malá dedinka v srdci Liptovskej kotliny na chrbte vrchu Štefanka má výhľad na mohutný Kriváň, ktorý vám vyrazí dych. Veterná Poruba sa v nadmorskej výške 820 metrov týči vysoko v podhorí, blízko k nebesiam. Prvýkrát osídlené v roku 1272, leží len 9 km od okresného centra Liptovského Mikuláša, obklopené zvlnenými hrebeňmi Západných Tatier. Nie je divu, že sa sem s týmto úžasným výhľadom hrnú fotografi. Súhra svetla a tieňa na rozoklaných štítoch a zvlnených kopcoch je jednoducho magická. Chopte sa fotoaparátu a vydajte sa na cestu do tejto očarujúcej horskej dedinky, kde na každom kroku čakajú majestátne výhľady!

Hrad Veľký Kamenec

Poďme pre zmenu na východ krajiny do okresu Trebišov. V južnej zemi „tokajskej“ a 2 kilometre od hranice Maďarskej na návrší obce Veľký Kamenec čnie pozostatok hradu s rovnomenným názvom. Hrad postavili v 13. storočí po tatárskom vpáde do Uhorska. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1323. Hrad patril šľachtickým rodinám Šóošovcov, pánov z Pavloviec, neskôr Jánovi Jiskrovi z Brandýsa, ktorý z hradu organizoval lúpežné výpravy. Od neho ho dobylo vojsko Mateja Korvína v roku 1459. Posledným majiteľom bol v 17. storočí Juraj Soós. Nechal vybudovať opevnenie a vykonal rozsiahle opravy. Napokon hrad zbúralo cisárske vojsko v roku 1673 a hrad už nebol obnovený. V súčasnosti na návrší stojí niekoľko hradných múrov a časť veže. Areál predurčuje toto miesto svojou polohou nad obcou na prechádzky a ponúka krásne výhľady na časť Bodrockej roviny.

Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je pôvabná podhorská obec ležiaca na severe krajiny neďaleko poľských hraníc, len 11 km od Ždiaru. K obci patria obce Lysá Poľana a Podspády. V okolitých lesoch kedysi dominoval javor platan, ktorý pravdepodobne inšpiroval názov dediny odvodený od tohto stromu. V obci sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, vrátane bývalých rekreačných zariadení pre štátnych úradníkov, poľovnícky zámoček patriaci kniežaťu Hohenlohe, a predovšetkým veľkolepý drevený rímskokatolícky kostol sv. Anny. Kostol bol postavený v roku 1903 na objednávku Kristiána Hohenloheho a je ústredným bodom obce. Svätá Anna ako patrónka lesníkov vhodne bdie nad týmto spoločenstvom usadeným v prekrásnych lesoch Slovenska.

Žehra

Spišský hrad a Kostol Ducha svätého v Žehre – dve ikonické pamiatky v srdci Spiša. Región Spiš je známy svojou dychberúcou prírodou, no rovnako oslnivé sú aj jeho historické pamiatky. Jednou z najkrajších kombinácií je impozantný Spišský hrad, ktorý sa vypína nad okolitou krajinou, a Kostol Ducha svätého v neďalekej obci Žehra. Kostol v Žehre je unikátnou ukážkou neskororománskej sakrálnej architektúry a najmä jeho interiér s jedinečnými gotickými nástennými maľbami patrí k vrcholným dielam stredovekého výtvarného umenia na Slovensku. Táto vzácna pamiatka bola postavená na návrší nad obcou už v druhej polovici 13. storočia a dodnes si zachovala svoje čaro aj autenticitu. Spiš tak ponúka návštevníkom nevšedný zážitok – prepojenie dych vyrážajúcich panorám, stredovekých pamiatok svetového významu a jedinečnej atmosféry, ktorá je výsledkom ich harmónie.

Nemecký cintorín Važec

Nemecký cintorín vo Važci na východnom Slovensku je jedným zo šiestich oficiálnych nemeckých cintorínov v krajine. Zvyšných päť sa nachádza v Bratislave-Ružinove, Humennom, Hunkovciach, Prešove a Zborove. Na tomto slávnostnom mieste posledného odpočinku sa stretávajú mladí muži a veteráni, ktorí prežili prvú svetovú vojnu – letci, delostrelci, bojoví ženisti a vojaci Waffen SS. Nemci, Maďari, Ukrajinci. Slávni aj bezmenní. Všetci sú tu zjednotení. Cintorín leží na starej ceste medzi Važcom a Štrbou, s pôsobivou kulisou majestátnych Vysokých Tatier a evokuje úvahy o obetiach a stratených životoch.
TOPlist