Holíčska svätyňa, známa aj ako Holíčsky rondel či ľudovo Holíčsky Stonehenge, je jedinečná archeologická lokalita v katastri mesta Holíč v okrese Skalica. Objavená bola v roku 1988 počas výstavby sídliska SNP v priestore pod Kalváriou. Ide o pravekú kultovú stavbu megalitického typu, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie archeologické nálezy na Slovensku.
Charakteristika svätyne
Holíčska svätyňa bola tvorená deviatimi stavbami s kruhovými priekopami, pričom celý komplex bol obohnaný spoločnou kruhovou priekopou. Z jednej z týchto svätýň pochádzajú zachované megalitické kamene, ktoré sú dnes umiestnené v Lapidáriu pri Mestskom úrade a Základnej umeleckej škole v Holíči. Kamene, ktorých výška dosahuje až 6,8 metra, sú usporiadané do formácie pripomínajúcej slnečné hodiny. Niektoré z nich sú zdobené kresbami a reliéfmi mytologických scén, nástrojov a zvierat.
Historický význam
Komplex megalitov má vek približne 5 500 rokov, pričom kresby na kameňoch sa datujú najneskôr do doby železnej. Kamenná stavba je však oveľa staršia a má mnoho spoločných znakov s megalitickými lokalitami západnej Európy, ako je Stonehenge. Holíčska svätyňa je jediným známym príkladom takéhoto typu kultovej stavby v strednej a východnej Európe.
V roku 2004 lokalitu navštívil renomovaný francúzsky archeológ Charles-Tanguy Le Roux, ktorý potvrdil pravosť a zaradenie svätyne medzi megalitické pamiatky. Tento objav potvrdili aj viacerí slovenskí archeológovia a odborníci na pravekú mytológiu.
Súčasnosť
Lapidárium v Holíči je voľne prístupné a patrí medzi obľúbené turistické atrakcie regiónu. Nachádza sa v parku Mestského úradu a ročne priťahuje stovky domácich aj zahraničných návštevníkov. Záujem o rekonštrukciu a dôkladnejšiu ochranu tejto lokality pretrváva, keďže Holíčska svätyňa predstavuje významné kultúrne dedičstvo Slovenska.